Jedną ze sztandarowych myśli współczesnej nauki jest wydłużenie ludzkiego życia. Regularne sesje w komorze hiperbarycznej są jedną z najlepszych metod profilaktyki prozdrowotnej. Zwiększona podaż tlenu poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i mięśniowo-szkieletowego. Dotlenienie niesie olbrzymie korzyści dla każdej tkanki. Najważniejsze efekty prozdrowotne tlenoterapii hiperbarycznej rzetelnie pisaliśmy w poniższym artykule. Skupiliśmy się na poprawie pracy układu krążenia, regeneracji organizmu, działaniu przeciwnowotworowym i wpływie na układ nerwowy. Korzystnych efektów jest jednak dużo więcej. Na końcu artykułu znajdą Państwo odnośniki do badań naukowych potwierdzających zawarte w artykule informacje.
Każda choroba zaczyna się od chorej komórki. Ludzki organizm składa się średnio z 70 bilionów komórek. Mechanizmy regeneracji na bieżąco zastępują stare i dysfunkcyjne elementy nowymi. Jeżeli proces ten przestaje być wydolny, zaczyna się powolne zwiększanie ilości starych komórek, co prowadzi do starzenia i zmniejszenia wydolności całego organizmu. Wysoka podaż tlenu zwiększa efektywność procesu regeneracji i uruchamia uśpione wcześniej naturalne mechanizmy odbudowy komórek. Tlenoterapia stymuluje metabolizm, więc wszystkie procesy regeneracji zachodzą efektywniej i szybciej. Podwyższony metabolizm oznacza również skuteczniejsze usuwanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto tlenoterapia wzmacnia układ odpornościowy, który oprócz walki z infekcjami pełni istotną funkcję w zabijaniu dysfunkcyjnych komórek. Dysfunkcyjne komórki mogą dawać początek nowotworom, dlatego terapia hiperbaryczna ma profilaktyczne działanie przeciwnowotworowe.
Najważniejszym zagadaniem poruszaną przez V Europejską Konferencję Zgodności w 2001 roku z udziałem członków Europejskiego Towarzystwa Medycyny Hiperbarycznej (ECHM) i Europejskiego Towarzystwa Radiologii i Onkologii (ESTRO) był wypływ tlenoterapii hiperbarycznej na nowotwory. W celu wypracowania konsensusu przeprowadzono analizę badań doświadczalnych w okresie 1960-2001 na różnych poziomach badawczych. Przeanalizowano dynamikę wzrostu nowotworowych hodowli komórkowych, aktywność układu immunologicznego w zabijaniu komórek nowotworowych, wykładniki mutagenezy i dynamikę wzrostu guzów na zwierzętach doświadczalnych. W 2001 roku V Europejska Konferencja Zgodności wypracowała niezwykle optymistyczne wnioski. Stwierdzono zahamowanie wzrostu nowotworowych hodowli tkankowych i zmniejszenie skłonności do przerzutu nowotworów. Ponadto badania potwierdziły spadek zapadalności na choroby nowotworowe u pacjentów regularnie uczęszczajacych na sesje tlenoterapii hiperbarycznej. Wnioski te potwierdzają duże znaczenie terapii w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ponadto tlenoterapia odgrywa bardzo ważną rolę w odbudowie organizmu po wyleczonej chorobie nowotworowej.
Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego jest niezbędne do życia w pełnym dobrostanie psychicznym i fizycznym. Układ nerwowy tworzy najbardziej skomplikowaną sieć, która pozwala się komunikować wszystkim komórkom w naszym ciele. Komórki nerwowe odnoszą największe korzyści z tlenoterapii hiperbarycznej, ponieważ zużywają najwięcej tlenu i są najbardziej wrażliwe na jego niedobór. Sam mózg jest zbudowany z 150 miliardów komórek nerwowych i zużywa 25% całego tlenu, mimo iż stanowi zaledwie 2% masy ciała. Sesje w komorze hiperbarycznej gwarantują lepsze samopoczucie, więcej energii do życia, poprawę pamięci, wzrost koncentracji, percepcji i zdolności do kreatywnego myślenia. Drugie co do wielkości skupisko komórek nerwowych znajduje się w układzie pokarmowym, dlatego jego działanie również się poprawia.
Poniższe linki prowadzą do wiodącej i największej bazy badań nauk medycznych PubMed. Rzetelne badania medyczne skupiają się na skuteczności terapii w leczeniu konkretnych jednostek chorobowych, dlatego większość badań porusza konkretne wąskie przypadki. Istotne są również wnioski Europejskich Konferencji Zgodności dotyczacych tlenoterapii hiperbarycznej, które znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie ECHM http://www.echm.org/ECHM-Conferences.htm